SAĞLIK HABERLERİ
Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri
09 Haziran 2018, 10:44 0
Oruçta Görülen Baş Ağrısının Nedenleri
Oruç tutan kişilerde görülen baş ağrısının nedenlerini açıklayan Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, önemli uyarılarda bulundu.
TOHUM OTİZM VAKFI ÇOCUKLARI BABALARINI TUDORS İLE SEVİNDİRİYOR
09 Haziran 2018, 10:39 0
TOHUM OTİZM VAKFI ÇOCUKLARI BABALARINI TUDORS İLE SEVİNDİRİYOR
Tudors Gömlek Krallığı Babalar Gününe yönelik gerçekleştirdiği “Sen de bir Babalık Yap” projesi kapsamında Tohum Otizm Vakfı Çocukları ile karne ve mezuniyet gününde buluştu.
Prof. Dr. Mehmet Serin: “Bilimsel alanda çalışmalara veri sağlayacak”
09 Haziran 2018, 10:31 0
Prof. Dr. Mehmet Serin: “Bilimsel alanda çalışmalara veri sağlayacak”
Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Memduh Serin’in 40 yıllık meslek hayatında yaptığı floristik çalışmalar sonucu toplanan 800’e yakın doğa tıbbi bitki türlerinin yer aldığı herbaryum açıldı. Üsküdar Üniversitesi Herbaryumu ile Türkiye florasının yeni yazımının yapılması ve ülkemizin bitkisel hammadde kaynaklarının ortaya çıkarılması hedefleniyor.
Çocuğu karne alacak ailelere uyarı
08 Haziran 2018, 11:24 0
Çocuğu karne alacak ailelere uyarı
Karnelerin bazı ailelerde neşe ve mutlulukla karşılanırken, bazı ailelerde ise üzüntüye sebebiyet verebildiğini ifade eden Psikolog Dilek Gülveren, “Karnesi kötü olan çocukları aşağılamak, kendisini yetersiz hissettirmek, akranlarıyla kıyaslamak gibi yaklaşımların çocuklarda benlik saygısını yitirmesi gibi ciddi zararlar verebilir” dedi.
AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ MÜMKÜN
08 Haziran 2018, 11:03 0
AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ MÜMKÜN
Sıcaklar here geçen gün artıyor ve herkes aşırı terlemekten dert yanıyor. Aşırı terleme hem sosyal hayatta hem de iş hayatında pek çok soruna yol açabiliyor. Öncelikle kişinin hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen Liv Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstriktüf Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Turgut “Sosyal hayat ve özel hayat terlemeden olumsuz etkilenir. Sosyal hayattan bile uzaklaşır” diyor. Prof. Dr. Gürsel Turgut aşırı terlemenin tedavisini anlattı.
İŞİTME ENGELLİ HASTALAR İLE DOĞRU İLETİŞİM KURUYORUZ...
08 Haziran 2018, 09:57 0
İŞİTME ENGELLİ HASTALAR İLE DOĞRU İLETİŞİM KURUYORUZ...
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi çalışanları, işitme engelli bireylerle daha iyi iletişim kurabilmek amacıyla işaret dili eğitimi aldı. 3 ay ve 120 saat süren İşaret Dili Eğitim Programı’na toplam 20 hastane çalışanı katıldı.
Kanser Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
08 Haziran 2018, 09:36 0
Kanser Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
Ramazan ayı dolayısı ile birçok kanser hastasının doktorlarına sıklıkla sordukları soru "Oruç tutabilir miyim?" sorusudur. Kanser ve açlık ilişkisi hakkında son zamanlarda yapılan çalışmalar ve bu sonuçların oldukça merak uyandırması nedeni ile Okan Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sinemis Çelik, önemli açıklamalarda bulundu.
Sağlıklı beslenme önerileri
07 Haziran 2018, 10:59 0
Sağlıklı beslenme önerileri
Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü  Gıda Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Karakaya, bir aylık oruç süresinin ardından bayram ile birlikte beslenme düzeninde yaşanan değişikliklere dikkat çekip bu süreçte sağlık açısından yapılması gerekenleri sıraladı.
MEME KANSERİ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 8 YANLIŞ
07 Haziran 2018, 09:04 0
MEME KANSERİ HAKKINDA DOĞRU SANILAN 8 YANLIŞ
Meme kanseri tüm dünyada ve ülkemizde, kadınlar arasında görülen kanserlerde ölüm nedenleri arasında 2. sırayı oluşturan bir kanser türü. Ülkemizde her 12-15 kadından 1’i meme kanserine yakalanıyor. Meme kanseri görülme sıklığı her yıl bir önceki yıla nazaran artış gösteriyor. Üstelik çok değil bundan 20 yıl öncesine dek kadınlarda genellikle 45-55 yaşları arasında görülürken, günümüzde 35, hatta çok daha genç yaşlardaki kadınları bile tehdit ediyor. Ancak rakamlara bakıp umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Zira “erken tanı” konulan meme kanseri tedavisinde başarı oranı, son yıllarda geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ve ileri teknolojik uygulamalar sayesinde yüzde 90’a ulaşıyor, hatta hasta tam şifaya kavuşabiliyor. Ancak toplumda meme kanserine yönelik kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler nedeniyle yapılan hatalar yaşamsal öneme sahip olan erken tanıyı geciktirebiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Meme Kliniği’ndenGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Aktan meme kanserinde doğru sanılan 8 yanlış bilgiyi anlattı, önemli uyarılarda bulundu.
Mide yanması ve ekşimesini ihmal etmeyin
06 Haziran 2018, 16:13 0
Mide yanması ve ekşimesini ihmal etmeyin
Yaygın olarak görülen reflünün ülser, koroner kalp hastalığı ve safrakesesi taşı gibi başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirten uzmanlar, mide ekşimesi ve yanmasının dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Yaşam kalitesini düşüren reflüyü önlemek için akşamları ağır yemeklerden kaçınmak, az ve sık yemek, yatak başını yükseltmek gibi bazı tedbirler etkili olabilir.