ŞEFİKA KESKİN

ŞEFİKA KESKİN

[email protected]

KADIN , SİYASET VE TOPLUM

13 Şubat 2021 - 20:19

MERHABA
Ben  Eğitimci ve Siyasetçi bir İzmirli  olarak sizlerle bu köşede birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade ederek bu hafta bizim toplumumuz için çok önemli gördüğüm   ilk yazımı sizlerle paylaşıyorum..Bir kadın olarak bu bilinç ve sorumluluğu daima ruhumda ve beynimde hissederek yaşıyor ve bu konuya çok önem veriyorum.
Kadınlar Türk Kurtuluş Savaşının en önemli unsurlarından biridir.
M.Kemal Atatürk Cumhuriyetin ilanından sonra Kadın hareketine büyük önem vermiştir.
Bu bağlamda kadının siyasi hayatta yer alışının seçme ve seçilme hakkını tüm dünyadan önce TC de kazanılmasının hem toplumsal hem de tarihsel boyutta büyük önemi vardır.
Kadınların yeryüzünde her alanda haklarını elde etmeleri kolay olmamıştır.
Bu hali hazırda bazı ülkelerde gördüğümüz hala devam eden bir süreçtir.
Cumhuriyetin kuruluşunun hemen ardından 1923 yılında KADINLAR HALK FIRKASI 1924 de TÜRK KADIN BİRLİĞİ nin oluşturulmasıyla devam eden kararlılık 1930 yılında çıkarılan Belediyeler Kanunu ile TC nin her toplumsal kademesinde öncülük eden kadınlara ilk siyasal haklar verilmiş ve 1932 de kadına muhtar köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme  ve 5 Aralık 1934 de de Milletvekili Seçme ve Seçilme hakkı verilmiştir.Türk Kadını bu hakkı pek çok batı ülkesinden çok daha önce kazanmıştır. İtalya da 1948 de , Japonya’ da 1950 de, İsviçre’ de 1971 de ancak elde edebilmişlerdir.
‘’Toplumun başarısızlığının asıl sebebi  kadınlara karşı olan bilgisizilikten ileri gelir.Bir toplumun bir kolu faaliyetteyken diğer kolu işlemez ise o toplum felç olur ‘’sözleri Mustafa Kemal Atatürk ün kurtuluş savaşını omuz omuza verdiği Türk Kadınına ne kadar büyük bir güven duyduğunun ve kadına ne kadar değer verdiğinin bir ifadesidir.
VE BÜYÜK ÖNDERİMİZ ATATÜRK DER Kİ : ‘’YERYÜZÜNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HERŞEY KADININ ESERİDİR.’’
Ancak son yıllardaki nüfusun yarısını oluşturan kadınların meclislerdeki temsil oranları da 4.2 seyrindedir.Hele hele son aylarda sıkça şahit olduğumuz KADINA ŞİDDET , TECAVÜZ YASASI, MECLİSTE KADIN MİLLETVEKİLİNE UYGULANAN ŞİDDET gibi içler acısı gelişmeler öncelikle  biz kadınları ve tabi ki toplumun genelini derinden yaralamaktadır.
Sn Mustafa Sarıgül’ün liderliğinde tam 14 yıldır süren Türkiye Değişim Hareketi bu ilkelerle artık ülkede bir değişimin başlaması gerektiğine inanarak tam 14 yıl önce kadın erkek el ele bir sinerji başlattı.Bu gün bu sinerji daha da yoğun hissedilerek Parti oldu…Ve Türkiye Değişim Partisi işte tam da iktidarın ve muhalefetin etkisizliğinden ve yanlış politikalarının sonucunda bir ihtiyaç olarak toplumda dengeyi kurmak ve ülkemizin dinamiklerini yeniden normal haline dönüştürmek adına kuruldu. Türkiye Değişim Partisinde kadın kotası yok. Kadın Erkek oranı diye herhangi bir ayrım yok…Parti ilkelerinde ötekileştirme yok. Gerçekten çok özlediğimiz ilkeler var.
Türkiye Değişim Partisi Atatürk İlkelerine bağlı, Cumhuriyetin değerlerini geliştirerek koruyan, Evrensel Hukuk değerlerini savunan, İnançlara saygılı Lailkiği gözeten, üretimi destekleyen, emeği koruyan, Bayrak ve Hudut birliği diyen çok önemli ilkelere sahip bir parti ve bu parti işte Büyük Atatürk’ün tüm dünya ülkelerinden önce kadına verdiği hakları şimdi en hakettiği biçimde uygulamaya koyuyor. Ve artık ülkede geç te olsa Kadın siyasette en fazla sayıda yer alacak .Bu çok önemli bir gelişme …
Ve Kadınlar
 Artık Haklarımızı söke söke alalım. Tüm dünya uluslarından önce bize verilen seçme ve seçilme hakkı artık ülkemizde biz kadınların önceliği olmalı ki kadın cinayetlerine son verecek yasaları çıkaralım, küçük yaşta evlilikleri engelleyebilelim, kız çocuklarının okula gitmesi için gerekli tüm desteği sağlayalım, anneleri babaları eğitelim ve daha nice hizmetleri hayata geçirelim ve huzurlu , mutlu bir Türkiye ve Dünya kuralım.
HAYDİ KADINLAR SİYASETE DİYORUM .
 Bugün bizim toplum içinde bu görevlerde olmamıza vesile olan Başta Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e  sonsuz teşekkürlerim ve Saygılarımla…..
Hepinize sevgilerimi sunuyorum haftaya görüşmek üzere…
                                              
                                                                    ŞEFİKA KESKİN
                                                                    ŞUBAT 2021
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum