Kadri Ömer Tık

Kadri Ömer Tık

[email protected]

YATIRIMLARIMIZIN PSİKOLOJİMİZ VE SOSYAL YAŞANTIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ 

22 Mayıs 2021 - 17:47

Günümüzde herhangi bir alanda yatırım yapmak, bir tasarruf olmaktan ziyade bir zorunlulukmuş hissi oluşturuyor insanlar üzerinde. Bu hissin insanların üzerinde oluşturduğu etki, adeta zihinlerde bir baskı unsuru haline gelebiliyor. Yatırım yapmayanların zihinlerinde öyle bir algı oluşuyor ki sanki ortada bir hazine var ve yatırım yapacakları anda yatırdıkları miktarların katbekat üzerlerinde gelirler elde edecekleri bir düzenin var olduğuna inanmaya başlıyorlar. Durum böyle olunca da yatırım yapmak için ideal olabilecek, kredi veya borç olmayan, yakın zamanda bir ödeme için ayrılmamış, uzun vadeli ayrılabilecek ve zarar durumunda hayatımızı minimum seviyede etkileyebilecek bir miktar ile yatırım yapmak yerine insanlar, bulabildiği her parayı, önünü arkasını hesap etmeden yatırımın doğasını, risklerini bilmeden, baş döndürücü yüksek hareketlerin olduğu gerek hisse senedi gerekse kripto paralarda işlem yapmaya başlıyorlar. İnsanlar şanslarının yanında olmadığı, düşüş trendinin etkili olduğu bir piyasaya denk gelirler ise doğrudan para kaybederek başlıyorlar. Durduk yere para kaybettikleri için hem kendine kızıyorlar hem de onu bu piyasaya yönlendiren kişilere kızıyorlar. Hem kendi psikolojilerini bozuyorlar hem de onu bu piyasaya teşvik eden insanların psikolojilerini bozuyorlar. Durum böyle olunca da bozuk psikoloji ve para kaybıyla ortada kalıyorlar ki bana göre bu iyi bir ihtimaldir. Şans yanlarında olur, işler yollarında gider, piyasada trend yükseliş yönünde olursa para kazanarak başlayabilir insanlar. Belki işler o kadar iyi gider ki bir süre trendin etkisiyle kendilerini uzman olarak görmeye bile başlarlar, diğer insanlara akıl vermeye başlarlar, insanlara sizlerde gelin çok para kazandım demeye başlarlar. Kazandıkça bu sefer farklı alanlarda birikimleri varsa onları da oradan çekip kazandıkları alana, yüklenirler de yüklenirler. Hiçbir zaman kaybedeceklerini, düşüşlerin gelebileceğini düşünmezler. Sonra trend dönmeye başlar, kayıplar oluşmaya başlar, işler sarpa sarmaya devam eder önce kazandıklarını verirler, sonra ana paradan düşmeye başlarlar bir bakmışlar ki geri dönülmez akşamın sabahındalar. Başlarını ellerinin arasına alırlar ve ne yapacağım diye kara kara düşünmeye başlarlar. Psikolojilerin bozulduğu anda daha da çok hatalı hareketler yapmaya başlarlar. Ellerindeki hisse senetlerini veya kripto paraları satıp diğer hisse senetleri veya kripto paralara geçmeye kalkarlar ve yaptıkları bu hamleden daha da zararlı çıkarlar. Bundan sonra yapacakları hatalı hamle daha çok para bulup daha çok batağa saplanmaları olur. Maliyet düşürmeye kalkarlar, maliyet düşürdükçe yatırımları da düşmeye devam eder. Artık borç almayı bırak nefes alamayacak duruma gelirler. Sinirli, gergin, agresif bir insan halini alırlar. Kendileriyle iletişim kurulmalarını dahi istemezler. Eğer yatırdıkları paralara acil ihtiyaçları var ise bu daha da büyük sorunlara neden olur. Boşanmalara, intiharlara kadar gider.
Yatırım ciddi bir iştir. Önce, yatırımınızda zarar ederseniz hayatınızda nasıl sonuçlar doğuracağını iyi düşünün. En kötü ihtimali düşünün ve ona göre hareket edin. Gerek hisse senedi yatırımı olsun gerek kripto para yatırımı olsun 100 kişilik bir oran-rakam üzerinden hesap yapacak olursak en iyi ihtimalde 49 kişi kazanır 51 kişi kaybeder. Sizin en iyi ihtimalde yaptığınız hamlede kazanma ihtimaliniz %49 dur ki yıllarca edindiğim izlenimlerden söyleyeceğim rakam %20 oranında bir kesim kazanır %80 oranında bir kesim kaybeder. Sizin bu alanlarda rekabet ettiğiniz sayısız robot yazılım mevcut. Kazanmak düşündüğünüz kadar kesinlikle kolay değil. Hayatınızı, psikolojinizi ve sosyal yaşantınızı olumsuz etkileyecek miktarlardaki yatırım hareketlerinden uzak durun.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Ercan zeyti
  6 ay önce
  Çok doğru ve dikkate alınması gereken bir yazı tebrikler
 • Yavuz Zemberek
  6 ay önce
  Kesinlikle kolay degil omer bey daha temkinli ve bilgili olmak lazim guzel analiz.
 • Abdulkadir çetinkaya
  6 ay önce
  Ağzınıza sağlık hocam
 • Hüseyin özbek
  6 ay önce
  Ömer bey çok yerinde bir tespit
 • Hüseyin
  6 ay önce
  Bilgilendirmeleriniz son derece yararlı olduğunu düşünüyorum ve yazılarınızın devamının gelmesini her zaman bekliyorum kendi adıma çok teşekkür ederim ve sizinle aynı ortamda sohbet ederek kafamdaki soruları sorup aydınlanmayı isterim