Kadri Ömer Tık

Kadri Ömer Tık

[email protected]

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK EKONOMİK SORUNU KUR, FAİZ, ENFLASYON ÜÇGENİ

04 Nisan 2021 - 12:08

 KISACA TANIMLAR:


Yabancı paraların ulusal para cinsinden değerine kur denir. Türkiye; 2001 ekonomik krizinin ardından, piyasadaki arz ve talep koşullarına göre belirlenen dalgalı döviz kuru uygulamasına geçmiştir. Dalgalı kur rejiminde döviz kurları piyasadaki arz ve talep koşulları tarafından belirlenmektedir.
Banka ve benzeri bir yere ya da bir kimseye belli bir süre işletilmek üzere ödünç verilen paranın kullanımına karşılık olarak alınan kâra; başkasının parasını belli bir süre kullanmak, işletmek için ödenen paraya faiz denir. Faiz oranı, ödünç verilen, yatırılan veya ödünç alınan tutarın bir oranı olarak dönem başına ödenmesi gereken faiz miktarıdır. Ödünç verilen veya alınan bir tutara ilişkin toplam faiz, ana para tutarına, faiz oranına, bileşik sıklığa ve ödünç verildiği, yatırıldığı veya ödünç alındığı süreye bağlıdır. 
Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur. Diğer bir tanımı nominal millî gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına nazaran artması yani şişmesi demektir.

KUR-FAİZ-ENFLASYON TÜRKİYE’DE NEDEN SORUN HALİNE GELDİ:


Ekonominin mutlak doğrusu yoktur. Tarihte bilim insanları ve yöneticiler sayısız politikalar ve düşünceler üretmişler, uygulamışlar. Her politika ve düşünce ne gariptir ki sonunda başarısız olmuş ve yerlerini yeni fikirlere ve politikalara bırakmak zorunda kalmıştır. Çünkü ekonomi çok dinamik bir yapıdadır. Dünyada ki her hareketten etkilenir. Bütün bilimleri içinde barındırır. Ekonomi de sayısız değişken vardır. Ekonomi de ki en önemli şey algıdır. Algı her şeydir. İnsanları neye inandırırsanız işler o yönde ilerler. Algıyı ne kadar iyi yönetirseniz o kadar çok başarılı olursunuz. Türkiye’nin en büyük sorunu işte bu algıyı yönetememesidir. Sürekli değişen merkez bankası başkanları, güven vermeyen, yine sürekli değişen ekonomideki yöneticiler, çok keskin politika değişiklikleri ve daha da kötüsü 3-4 ay da bir önümüze yeni ekonomi programı sunulması…

ÇÖZÜM NEDİR?


Türkiye, bütün kesimlerini bir araya getirip, 5-10-20 yıllık ekonomi politikalarını belirlemesi gerekmektedir. Türkiye bu politikaların oluşturacağı sonuçlar için de hayali hedefler koymak yerine gerçekçi hedefler koymalıdır. Türkiye bu hedefleri yerli ve yabancı yatırımcılara güven verecek kişiler ile yürütmelidir. Belirsizlikleri ortadan kaldırıp, öngörülebilir, şeffaf, sürdürülebilir politikalara geçersek işler bugünden çok daha iyi olacaktır. Piyasalara güven verip algıyı iyi yönettikten sonra her şey kendiliğinden rayına oturacaktır. Yüksek oynaklıklar azalacaktır. Para ve maliye politikası araçları daha etkin hale gelecektir. Bunlar yapılmadığı sürece gördük ki faizi artırmak ne enflasyonu düşürdü ne de Türk lirasına değer kazandırdı. Ekonomik olarak daha kötüye gitmemek için çözüm önerilerimin dikkate alınmasını ekonominin bütün yöneticilerine arz ederim…  
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Hüseyin Özbek
  9 ay önce
  Hocam önerileriniz çok güzel dikkate alınacağına inanıyorum
 • Yavuz Zemberek
  9 ay önce
  Çok açıklayıcı olmuş umarım önerilen çözümlere başvurulur. Kaleminize sağlık ????
 • Mahmut
  9 ay önce
  Bu aydınlatıcı yazılarınız için çok teşekkür ederim. Böyle bir ekonomideyken bir şeylerin farkında olmayanların aksine doğru yaklaşımlarınızı tebrik ediyorum ve gelecek yazılarınızı merakla bekliyorum.