Abdurrahman KÜTÜKÇÜ

Abdurrahman KÜTÜKÇÜ

[email protected]

Yol bulamayanlar, yol açamayanlar yoldan çekilecek.

11 Ocak 2021 - 10:16 - Güncelleme: 11 Ocak 2021 - 10:50


CHP li dostlarım Sayın Mustafa SARIGÜL’ün liderliğinde Türkiye Değişim Hareketi olarak yaklaşık 14 yıl önce yola çıktığımızda; “Hata yapıyorsunuz , solun temsilcisi CHP’dir ( O dostlarımın düşüncesine göre) siz CHP’nin oylarını bölüyorsunuz” demişlerdi.
 Bu bize inandırıcı gelmemişti pek; ta ki 11 yıl önce bir kaset skandalıyla yıllarca solu muhalefet te tutan bugünkü AKP iktidarının ve de destek verilerek değiştirilen Anayasa değişikliğiyle Tayyip Erdoğan’ın önünü açan, skandalla giden Sayın Deniz BAYKAL’ın yerine Sayın Kemal  KILIÇDAROĞLU’nun  nun gelişine dek. 
Türkiye Değişim Hareketi kurucusu Sayın Mustafa SARIGÜL parti kurmaktan vazgeçti ve bizler de bir kısım arkadaşlarımızla CHP saflarına katıldık. 
Siyasi hayatımızda görmediğimiz, duymadığımız hiç bilmediğimiz entrikaları ayak oyunlarını, ikiyüzlülüğü, ötekileştirmeyi, dedikoduyu, ayrışmayı, particiliği değil de adamcılığı orda gördük. 
Bu da bizim gibi birçok kişinin CHP den soğumasına neden oldu. 
Orada görev yapan arkadaşlarımı kınamıyorum belki o amaçla ordaydılar yada oradaki sistem öyleydi. Çünkü memleketin ya da vatandaşın sorunu gibi ya da partiyi iktidara taşımak gibi bir amaçları gayretleri  yoktu. Tek amaçları ya bağlı oldukları grubun ya da adamların çıkarlarını korumak ya da yakınlarını kazandıkları belediyelerde işe yerleştirmekti.
Öyle şeyler gördük ve yaşadık ki adeta nevrimiz döndü.
Hele kongrelerde, delege seçimlerinde akıl tutulması yaşıyorduk; her türlü pazarlıklar dönüyordu. Üyeler sabun köpüğü gibi bir o tarafa bir bu tarafa gidip geliyorlardı, pazarlıklar partinin üst kademesinden alt kademesine doğru geliyordu. Bugün bağıra çağıra iktidarı eleştirdiğimiz liyakat hak getireydi. Öyle diplomaya, akademik bilgi birikime bakılmıyor; kimin elinde kaç üyesi var, kim kaç delegeyi etkiliyor, ona bakılıyordu. 
Bir kaç örnek vermek gerekirse; X  mahallesinin 2000 üyesi var oysa aynı mahallede yapılan Genel seçimlerde 1500 oy çıkıyordu. Yerel seçimde ise 4.000 oy çıkıyordu. Yaptığımız araştırmada parti üyesi olarak görünenlerin çoğunun, sadece delege seçimlerinde oy kullandırmak için özel olarak üye yapılmış, siyasetle ilgisi olmayan eş dost akraba tayfası olduğunu gördük. Bir diğer mahallede  de parti 10.000 seçmenin 8000 nin oyunu alıyordu. Gel gör ki partiye kayıtlı üye  sayısı ne yazık ki sadece 80 di. Oralarda yaptığımız araştırmada gördük ki bölgede oturanların çoğu diplomalı olarak tabir ettiğimiz gerçek sosyal demokrat insanlardan ve bizim gibi ayak oyunlarını bilmeyen insanlardan oluşuyordu. Mesela, partinin iktidar olduğu x bir ilçe yönetiminde hukukçu olmadığı için bir kafeterya işletmecisi hukuk komisyonu başkanı yapılıyor, sağlıkçı olmadığı için başka bir esnaf sağlık komisyonu başkanı yapılıyordu. Bizler partimiz CHP içinde bunları yaşarken; 18 yıldır iktidar olan, yıpranmış, yolsuzluklara bulaşan AKP ve sağ kulvar girdiği her seçimi kazanıyor, oylarını artırıyordu. İlginç olan şey ise Üniversitelere tez konusu olabilecek, 18 yıldır ana muhalefet olan  sol kulvarın oy kaybediyor  olmasıydı. 
Bu yüzden 18 yıldır mevcut partiler tarafından halkımızın ezilmesine sömürülmesine daha fazla seyirci kalamazdık. Halkımızın  isteği doğrultusunda 14 yıl önce Türkiye Değişim Hareketi olarak yola çıkan Sayın Mustafa SARIGÜL ve biz yol arkadaşları; Türkiye Değişim Partisi’ni kurarak halkımızın dertlerine derman olmak, tıkanan siyasetin önünü açmak için yola çıkarken; aynı orkestra yine sahneye çıktı, 14 yıl önceki şarkıyı tekrar okumaya başladılar.
Bende onlara şunu hatırlatmak isterim. Yıllar önce DSP yi kuran büyük insan rahmetli Bülent ECEVİT içinde ‘hata yapıyorsun’ demişlerdi. Gel gör ki Sayın ECEVİT DSP yi iktidara taşımıştı. 
Son söz olarak Genel Başkanımız Sayın Mustafa  SARIGÜLÜN sözleriyle bitireyim.                               “10 YIL ÖNCE SİZE YOL VERDİK  YOL ALMADINIZ O ZAMAN YOLDAN ÇEKİLİN Kİ BİZ YOL ALALIM”.

YORUMLAR

  • 0 Yorum