Abdurrahman KÜTÜKÇÜ

Abdurrahman KÜTÜKÇÜ

[email protected]

Türkiye Değişim Partisi Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefika Keskin ile 24 Kasım Röportajı

24 Kasım 2021 - 14:13 - Güncelleme: 24 Kasım 2021 - 14:25ÖNCELİKLE ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN KAÇ YILLIK ÖĞRETMENSİNİZ? 


TEŞEKKÜR EDERIM. 35 YILIMI DOLDURDUM BU GÜZEL MESLEĞİMDE... 

ÖĞRETMEN KIMDIR? 

ÖĞRETMEN YARISI BİLGİ,YARISI DENEYIM VE TÜMÜYLE SEVGİDİR. 
EĞİTİM VE EĞİTiM EMEKÇİSİ ÖĞRETMEN TOPLUMSAL BİR KAZANÇ VE GELECEĞİN ULUSAL BİRLİK GÜVENCESİDİR. 
ÇAĞDAŞ VE UYGARLIK DÜZEYINE ULAŞMAMIZDA ,ZAMANIN GELİŞİM VE HİZLA İLERLEYİŞİNDEKİ UYUM VE TEMPODA BÜTÜN MEHARET ÖĞRETMENLERDEDİR. 

DOĞRULUK ,DENEYİM VE GÜVEN SAĞLİKLİ VE MUTLU BİR TOPLUMUN OLUŞMASINDA BAŞ ETKENLER İSE BUNLARI SAĞLAYACAK TEK KİŞİ ÖĞRETMENDİR

TÜM BU ÖZELLİKLERİYLE 21. YY ÖĞRETMENİ YARATICI,BOL OKUYAN, ARAŞTIRAN, ÜRETEN VE ÜRETTIKLERINI TOPLUMA YANSITABİLEN SEVGİ DOLU YÜREĞİ İLE İNSANLARI BÜTÜ N LEŞTIREN, BİRLİK VE BERABERLİĞİN ÖRNEĞINI SERGILEYEN VE ÖGRETEN OLMALİ, ÖNCÜ KIMLIĞINI HER ZAMAN ORTAYA KOYMALI VE TABIKI TÜM BU ÖZELLIKLERIYLE DE TOPLUMDA SAYGİN KARŞILIĞINI GÖRMELİDİR.ONA BU KARŞILIĞI VERENDE YINE ÖĞRETMENIN YÖN VERDIĞI BILINÇLI BİR TOPLUM OLMALIDIR.BU NOKTADA ÇOK ÖNEMLİ BİR DURUM DAHA KARŞiMIZA ÇİKİYOR Ki; İNSANI VE DOLAYISIYLA TOPLUMU ŞEKİLLENDİREN HEP ÖĞRETMENDİR. 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ÖNEMİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ? 

ÖĞRETMENLER TOPLUMLARİN SOSYAL VE KÜLTÜREL SEVİYESİNİ OLUŞTURAN, GELECEK NESİLLERİN TAM BİR UYGARLİK BELİRLEYİCİSİ OLARAK HER KONUDA ÖNCÜ VE SORUMLUDURLAR.GELİŞMİŞ TOPLUMLAR EĞITIME VE EĞITIMIN MİMARLARI OLAN ÖĞRETMENLERE VERDIKLERI ÖNEMLE DOĞRU ORANTILI OLARAK HER KONUDA BAŞARIYI YAKALAMIŞLAR EKONOMI, BİLIM, SANAT, SİYASET, SPOR GİBİ HAYATIN HER NOKTASINDA YAŞAM SEVİYESİNİ YÜKSELTMİŞLER VE ÖZLENEN MEDENIYET' YAKALAMIŞLARDIR.

9 AĞUSTOS 1928 AKŞAMI BAŞÖĞRETMENİMİZ BÜYÜK ATATÜRK'ÜN SARAYBURNUNDA HARF DEVRİMİ İLE BAŞLATTIĞI SONSUZ EĞITIM KOŞUSUNU ÖĞRETMENLERİMİZ BUGÜN AYNI HIZLA VE HEYECANLA DEVAM ETTİRİYOR, YENİ ÇAĞLARA İLERLİYOR VE 24 KASIMLARDA BÜYÜK ATA'NIN HEDEFLERİYLE YOL ALMANIN HAKLI ONURUNU YAŞIYOR VE YAŞATIYOR. 

BUGÜN ONURLUYUZ,MUTLUYUZ. 

ZiRA, YİLLAR ÖNCESINDEN ÇAĞLARI AŞAN DÜŞÜNCELERIYLE BAŞÖĞRETMENiMIZ ATATÜRK SONSUZ BİR UYGARLIK KOŞUSU BAŞLATMIŞ VE BU KOŞUDA "EN ÖNEMli,EN TEMEL NOKTA EĞİTİM SORUNUDUR.ÇOCUKLARIMIZIN KIZ VE ERKEK BIRLIKTE ÖĞRENECEKLERi ÇOK ŞEY VARDIR.ORASI DA OKULDUR.OKUL ADINI SAYGİYLA ANALIM DIYEREK MEI(TEPLERINİ KURMUŞTUR. 24 KASIM 1928 DE MILLET MEKTEPLERİNİ AÇMIŞ VE KENDİSİ MİLLET MEKTEPLERİ BAŞÖĞRETMENLİĞİNİ KABUL BUYURDUKLARI GÜNDÜR... EVET BAŞÖĞRETMENİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TÜR.
VE BÖYLECE HER 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ OLARAK KUTLANIR ÜLKEMİZDE... AMA ŞUNA İNANIYORUM Kİ BİZİM ÖĞRETMENİN TANIMINI İYİCE KAVRAMAMIZ VE ÖĞRETMENE VERİLEN ÖNEMİ BİR GÜNÜN DIŞINDA HERGÜNE YAYMAMIZ GEREKİR. 

PEKİ BU DERECE HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN BİR MESLEK ÜLKEMİZDE TAM DEĞERİNİ GÖREBİLİYOR MU?

TOPLUMUN TEMELİ EĞİTİM, EĞİTİMİN TEMELİ DE ÖĞRETMENDİR. 
NESİLLERİ YETİŞTİREN TOPLUMLARI ŞEKİLLENDİREN ÖĞRETMENDİR...
TOPLUMSAL HAYATTA GÖRDÜĞÜMÜZ HER OLUMLU ÇALIŞMANIN TEMELİNİ EĞİTİM OLUŞTURUR VE BU TEMELİ DE ÖNCELİKLE EĞİTİMCİLER YANİ ÖĞRETMENLER HAZIRLAR. 

ÖĞRETMENLER TOPLUMLARIN SOSYAL VE KÜLTÜREL SEVİYESİNİ OLUŞTURAN, GELECEK NESİLLERİN TAM BİR UYGARLIK BELİRLEYİCİSİ OLARAK HER KONUDA ÖNCÜ VE SORUMLUDURLAR. GELİŞMİŞ TOPLUMLAR EĞİTİME VE EĞİTİMİN MİMARLARI OLAN ÖĞRETMENLERE VERDİKLERİ ÖNEMLE DOĞRU ORANTILI OLARAK HER KONUDA BAŞARIYI YAKALAMIŞLAR.

EKONOMİ, BİLİM, SANAT, SİYASET, SPOR GİBİ HAYATIN HER NOKTASINDA YAŞAM SEVİYESİNİ YÜKSELTMİŞLER VE ÖZLENEN MEDENİYETE ULAŞMIŞLARDIR. MAALESEF BİZİM ÜLKEMİZDE YETERİNCE DEĞERİNİ GÖREMİYOR. 

ÖNCELİKLE DÜZ MEMUR MANTIĞINDA GÖRÜLÜYOR... BİR ANNE BABA EVDE BİR İKİ ÇOCUKLA ANCAK İLGİLENİRKEN ÖĞRETMEN BİR SINIFTA EN AZ 30-40 ÖĞRENCİ İLE İLGİLENİYOR... ÖĞRETMENLİK DİĞER MASA BAŞI MEMUR STATÜSÜNDE GÖRÜLMEMELİDİR. HEM MAAŞ YÖNÜNDEN HEMDE TOPLUMSAL İTİBAR YÖNÜNDEN YENİ DÜZENLEMELER YAPILMALI VE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA DEĞERLENDİRİLMELİDİR. ÖZELLİKLE YENİ MEZUN GENÇ ÖĞRETMENLERİMİZ MAALESEF DEVLET ENGELİ İLE KARŞILAŞMAKTA VE ATANAMAMA ZORLUĞU İLE KARŞI KARŞIYA KALMAKTADIRLAR. HALBUKİ HER ÖĞRETMENİN MEZUN OLUR OLMAZ HEMEN ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞMASI VE ONLARA EĞİTİM VERMESİ GEREKİR... ÖĞRETMEN İNSANI VE TOPLUMU ŞEKİLLENDİRENDİR...


ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN ÖNEMİNİ VE İTİBARINI NASIL ARTTIRABİLİRİZ?


ÖNCELİKLE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ SEÇEN VE EĞİTİM FAKÜLTESİ BİTİREN GENÇLERİMİZE İŞ GARANTİSİ VERİLMELİDİR. 
ÖĞRETMEN OKULLARINA GİRİŞ YÜKSEK PUANLA OLMALIDIR. 
BARİ ÖĞRETMEN OLSUN FİKRİ DEĞİŞMELİ ÖZELLİKLE ÖĞRETMEN OLSUN FİKRİ HEDEFE KONMALIDIR. ÖĞRETMEN OKULLARI YENİDEN KURULMALI VE FORMASYON ÖN PLANDA TUTULMALIDIR. ÖĞRETMEN DÜZ MEMUR MANTIĞINDAN ÇIKARILARAK AYRI BİR STATÜDE DEĞERLENDİRİLMELİDİR.
VE TABİKİ BU BİR KÜLTÜR MESELESİDİR... GELİŞMİŞ ÜLKELERDE EN DEĞERLİ MESLEK ÖĞRETMENLİKTİR ZİRA DİĞER TÜM MESLEK GRUPLARINI ÖĞRETMEN YETİŞTİRİR.


TÜM ÖĞRETMENLERE MESAJINIZ NEDİR?


ŞEREFLİ BİR GÖREVİ ŞANLA YÜRÜTTÜĞÜMÜZ MİLLETİN GÖNLÜNDE GERÇEKTEN YÜCELDİĞİMİZ, BİRLİK, BERABERLİK, DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK, YOLUNDA YILMADAN YÜRÜDÜĞÜMÜZ, TARİHİN ALTIN SAYFALARINDA DÜNÜ BUGÜNÜ NESİLLERE ÖĞRETTİĞİMİZ EN MUTLU GÜNÜMÜZDE, NESİLLERİN ÖĞRETMENLERİNE DUYDUĞU VEFA BORCUYLA DEĞERLERİN TAZELENDİĞİ, SADECE BU YÜZDEN BİLE ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN VE BU ÖNEMİ TOPLUMA YAYGINLAŞTIRAN, PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜYEN VE GELİŞEN SEVGİ VE GÜVENİN YOĞUNLAŞTIĞI BU ÖZEL GÜNDE MESLEĞE YILLARINI VERMİŞ EMEKLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN ELLERİNDEN SAYGIYLA ÖPÜYOR, MESLEĞE YENİ BAŞLAYAN GENÇ ÖĞRETMENLERİMİZE HER ZAMAN YANLARINDA OLDUĞUMUZ GÜVENCESİYLE SEVGİYLE BAŞARILAR DİLİYOR,

DÜNÜ BUGÜNE BUGÜNÜ YARINLARA BAĞLAYAN VE BU UĞURDA EMEĞİ ÇOK BÜYÜK OLAN TÜM ÖĞRETMENLERİMİZE SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYOR, EBEDİYETE GÖÇ ETMİŞ MERHUM ÖĞRETMENLERİMİZİ RAHMETLE ANIYOR,

İÇİMİZDEKİ YAŞAM SEVİNCİ VE İNSAN SEVGİSİYLE HEPİNİZİN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZÜ COŞKUYLA KUTLUYORUM...


Türkiye Değişim Partisi Eğitim Politikalarından
Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Şefika Keskin


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum