Abdülvahit KOÇ

Abdülvahit KOÇ

Köşemdeki Yazılarım [email protected]

Çelik deyince aklıma Fettah Amca geliyor.

13 Kasım 2020 - 14:25

Yıllar önce Fettah Güventürk diye, o zamanlar bile bana göre yaşlı bir amca ile tanışmıştım.Maddi durumumuz iyi değildi, çalışmam gerekiyordu.Gerçi maddi durumu bahane etmemek lazım, iyi olduğu dönemlerde de babam örnekköy pazarında soğuk su sattırırdı bana.O zamanlar çok kızardım, yazın ortasında "buuuz gibi soğuk suuu" diye pazarın bir başından öbür başına kadar gider sonra tekrar geri gelirdim.Su ısınmıştır diye annem yeni soğuk suyu verir, sonra tekrar giderdim.

Büyüdüğüm zaman anladım ki babam bana hayat dersi veriyormuş, sonra yaz tatilinde annem beni Çiğli organize sanayi sitesinde Güven Çelik diye bir firmaya soktu.Patronuna rica ederek beni yaz döneminde buraya aldılar.16 yaşlarında idim, fabrika hayatını ögrenmeye başladım, tabi kısa sürdü bu hayat okul açıldı sonra.

O fabrikanın sahibi idi Fettah Amca,her sabah iş başı yapmadan onun orada bizden önce olması beni çok şaşırtırdı.

Sabah, öğle ve ikindi saatlerinde işçilerin çalışma sahalarına iner onları kontrol ederdi.

Sert mizaçlı biriydi.Benimle bir kaç kez konuştu, adımı bile sert bir ses tonuyla sordu.Fakat sonraları onun hakkında çok şey duydum.Hayatı ne incelikle işlediğini sonradan ögrendim.

O koca fabrika nerelerden nerelere geldi, yaşanılan tüm sıkıntıları ne şekilde atlattı sonradan öğrendim.

Zaman geçti tabi büyüdük 25 yıl sonra bir gün kendisini aradım.Önce kendimi tanıttım, beni hatırladı, halimi hatırımı sordu ve neden aradığımı beklercesine durdu.

Evet ben ondan yazılarını haber sitemde yayınlamak için izin isteyecektim.Doğrusunu söyleyeyim Fettah Amca benim için bir fabrika sahibi patron bi adamdı, dindar bir kişiliğe sahip olduğunu yıllar öncesinden biliyordum ama yazılarını okuyunca bunları mutlaka yayınlamam lazım dedim.

Habergündemim sitesini kuruş sebebim malum birçoğunuz biliyordur. Bu yazıların okunması benim için çok önemliydi. Kendisine yazılarınızı okudum, bunları acizane sitelerimizde yayınlamak isterim.Müsaade ederseniz dedim.

Bana madenci misin sen dedi...

Dedim ki Fettah Amca ben 25 yıl önce gördüğümde tahminim 50’li yaşlarda idi, şimdi artık iyice yaşlanmış olacak ki ben sitelerimizde diyorum o madenci mi oldun diyor.Onu da kırmak istemedim, evet amca dedim.

Madenci ne demek biliyormusun dedi?

Siz benden daha iyi bilirsiniz amca dedim.

Madenci bir cevheri bulup saklanılan yerden çıkartan kişiye denir dedi.Sen madenci olmuşsun, sitende cevher olduğuna inandığın yazıları yayınlamak istiyorsun tebrik ederim dedi.

O kadar güzel bi tanımlama olmuştu ki ve beni o kadar mutlu etmişti ki anlatamam.

Yıllardır birçok büyüğüm beni tebrik etmişti sağolsunlar.Ama ilk defa bu tebrik ve madenci lakabı beni ziyadesi ile mutlu etti.

Kendisini eşim Haticeylem hanımla bizzat ziyaret ettim.Yaklaşık 1.5 saat sohbet ettik, eşim de ben de onunla muhabbet etmekten büyük haz aldık. O bir çınardı, işlenmiş mücevherdi.İlim, bilgi deryası olduğu kadar hayatı öğrenme ve öğretme sanatı ustasıydı.

Fettah Amca’nın hiç haberi yok ama örnek aldığım bir büyüğüm oldu hep.Kitabını okudum, yazılarını okudum ve 25 yılda kendisi ile sadece iki veya üç defa telefonla,bir kez de eşim ile ziyaretimde görüştüm. Ama onun başarısını kendime ışıl yaptım.

Kendisine ne için çelik dediğime gelirsek..

Çelik ile insanın birçok özelliği aynı da ondan dedi ve devam etti..

Dünya’ya hükmeden,aklını kullanabilen insandır. Teknolojinin bel kemiği ise çeliktir... Yaratılış itibariyle toprak olan bu iki değerin önemli benzerlikleri mevcut.

- İzabe metoduyla, cevher veya hurda’dan elde edilen çelik; tasfiye ve alaşımlama işlemleri ile asallaşır, nitelikleri yüksek özel çelikler elde edilir.

- Kullanım gayelerine göre yumuşak veya sert yapıda çelikler oluşur.

- Çeşitli prosesler sonucunda; dişli, mil, yay, bilya v.s. gibi binlerce çeşit alet ve makine parçası haline gelir. Bu oluşumda önemli husus parçanın, cins ve görevine uygun çeliğin seçilmesidir.

(İnsanın kabiliyet ve liyakatine uygun görev dağılımı gibi yani)

- İmal edilen parçalar; istenilen özellikleri elde edecek şekilde, ısıl işleme tabi tutulur. (İnsanların eğitim ve tedavileri gibi)

- Başlıca özellikler; dayanım (stres), tokluk, esneklik, aşınma mukavemeti gibi özetlenebilir.

Bu özellikler paralelinde parça haline gelen çelikler ömrünü sürdürürler.Bu süreç içinde aşınır, eğilir, yorulur, yaşlanır, bazen de kırılarak fonksiyonu biter, hurda olur. Hurda olduğunda ise yok olmaz. Tekrar eritilerek hayat bulur. Bir nevi ölümsüzlüğe kavuşur. Teknoloji sahnesinde hep başrolü oynamaya devam eder.

Netice olarak; Sertlik (stres), yumuşaklık, esneklik, sürünme ve yaşlanma gibi özellikler insani huylara benzer. Bilhassa; Stres artışı büyük rahatsızlıklar ve arızalar yaratır. Bu arızaların azaltılması meneviş tabir edilen ısıl işlem ile (sakinleştirme tedavileri ile) izale edilebilir. Kalıcı ve keskin gerilimler her iki varlığın ömrünün sona ermesine sebep olur.

“Çok sert olma kırılırsın, çok yumuşak olma ezilirsin” misali...

“ Kaliteli imalat için kaliteli ve uygun çelik “

“ Doğru iş için liyakatli ve doğru insan ikilemi “ gibi..

Fettah Amca nın tabiri ile Bir madenci olarak kitaplarını ve yazılarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Adres veremiyorum ama bence mutlaka da tanışın....


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum