Reklam

Selçuk Karakülçe ile dobra dobra..

Haberege

Reklam
Reklam
Selçuk Karakülçe ile dobra dobra..
07 Eylül 2020 - 21:44
Reklam

Haberege.com.tr Demokratik Sol Parti Genel başkan yardımcısı Selçuk Karakülçe ile dobra dobra röportaj yaptı.

Sayın Başkan, özellikle bugün zamanınızı bize ayırdığınız için Haber Ege olarak çok teşekkür ediyoruz.

Ben de çok teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı verip kamuoyuyla bizi buluşturduğunuz için.

SORU 1: Sayın Başkan, Merhum Ecevit sonrası DSP derin bir çöküş içerisine girdi. Yıllardır bir türlü toparlanamadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
CEVAP: Buna çöküş ya da toparlanamadı demek bu mevcut siyasi çabaya emek verenlere bir nebze olsun güven duymamak olur. Onların gayretlerine şaibe düşürür. Tabi iktidardan sonra iktidarı kaybetmek, iktidardan uzaklaşmak halkın nezdinde hedeflenen yeterince oyu alamamak hepimizi yürekten yaralamakta ve yürekten üzmekte. Ama asılolan şudur ki Ecevit’le beraber kurulan Demokratik Sol Parti, bugün halkın nezdinde diriliğini ve güçlülüğünü son zerresine kadar yaşamakta ve varolmakta. Tabi siyasi hareketlerin de devletler gibi bugün birçok imparatorluklar şu anda tarih sahnesinden silinmiş, gitmiş olsa da Demokratik Sol Parti, Türkiye Cumhuriyeti’nde hem ülkenin payidar kalması hem de ülkenin nesillerinin aydınlık geleceğe kavuşması adına çabasını sürdürmekten bir an olsun vazgeçmeyecektir. Bu bize Ecevit’in öğretisidir. Zaman zaman kayıplar olabilir. Bu hiçbir zaman moralsizliğe, dağılmaya ya da vazgeçmeye imkân vermez. Aksine bu tür kayıplar ve kaybedişler, bizi daha gayrete ve daha kazanabileceğimiz, çabalayabileceğimiz, aydınlık günlere ulaşabileceğimiz çabasını ve heyecanını arttırmak için fırsat yaratır.


SORU 2: Seçim dönemlerinde ittifaklar oluştu. Ama DSP hiçbir ittifakın içinde yer almadı. Bunun nedeniyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
CEVAP: Demokratik Sol Parti, aslında ittifak yaptı. Burda en büyük ittifakımızı da halkla beraber yaptık. Geride bıraktığımız seçimlerde ittifak diye adlandırılan ama aslında Türkiye’yi iki partili konjonktüre, dar alana sıkıştırma projesinin yegâne adıydı bu ittifaklar. Dolayısıyla ya aksınız ya karasınız. Ama Türk toplumu o kadar renkli bir toplum ki burda Türk toplumunu herhangi bir dar alana, dar kalıplar içerisine sığdırmaya kimsenin gücü yetmez. Bunun da en çok Demokratik Sol Kuramı kuramsallaştıran Ecevit’in dediği gibi ‘Bizim yüreğimiz, çok geniş. Yüreğimizde çok renklilik, çok seslilik var.’ O yüzden biz halkımızla ittifak yaptık. O yüzden mevcut ittifaklar kendi yolunda, biz de kendi yolumuzda yürüdük. Önümüzdeki dönem ne gösterir, bunlar ileride şekillenecek, ileride görebileceğimiz olaylar.


SORU 3: CHP’den ayrılan küskünlerle birkaç yerde, seçimlerde adınızı duyurdunuz. Ama bu DSP için sadece küskünlerin uğradığı parti anlamı olmaktan başka bir işe yaramadı. Gelenlerin çoğu da geri gitti veya uzaklaştı. Bugüne değin oylar bölünmesin çağrıları etkili oldu. Ama CHP’nin son seçimleri sonrası birçok kişi CHP’nin mezhepçi ve Atatürkçülük’ten uzak bir parti olduğunu söylüyor. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?
CEVAP: Öncelikli DSP’yi küskünlerin uğrak yeri diye adlandırmak hiç etik olmaz. Şık da olmaz. Çünkü DSP adı üstünde Türkiye’de seçimlere katılabilme yeterliliğini sağlamış, yegâne 8-10 partiden biridir. Hedefleri vardır. En büyük hedefi de iktidar olmaktır. Bu yürüyüş esnasında sizle beraber yürümek isteyenler olabilir. İktidara katkı sunmak isteyenler olabilir. Bu süreç içerisinde DSP kadrolarına uyan, Demokratik Sol ilkelerine uyan herkese yolumuz ve kapımız sonuna kadar açıktır. Bu süreçte DSP bu kurallara uyanları kadrosuna kabul etmiş ve onlarla halen birçok yerde yoluna devam etmektedir. Şu anda Türkiye’de birçok yerde ilçe belediyelerine sahip bir partiyiz. Yolumuzu bütün gayret ve azmimizle yürütüyoruz. Onun haricinde CHP’nin içerisinde yaşananlar elbette bir noktaya kadar CHP’nin sorunları olmakla beraber bizi de yakinen ilgilendirmektedir. Sebebi biz hep şunu söyledik. Aslında CHP 1992’den sonra kurulan ve özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olduktan sonraki altok özelliklerine getirilmesi ve Atatürk çizgisinden ayrılması münasebetiyle altok ruhu Atatürkçülük’ün gerçek hayat bulma merci DSP’dir. Bu noktada tabi katılmak isteyen, bizimle beraber yol yürümek isteyen bütün arkadaşlara da yolumuz ve kapımız açıktır.
SORU 4: CHP’den ayrılan pek çok isim yeni parti kurma çalışmalarını başlattı ve kurdu. Sizin bu ayrılanlarla bir ilişkiniz var mı?
CEVAP: Onlar bizlerle iletişim kurmaya, bu yolu beraber yürümeye gayret ettikleri sürece şu an resmi kurulmuş bir diyaloğumuz yok. Bu arkadaşların çoğu da bir arayış içerisindeler. Önümüzdeki günler neler gösterir bilinmez. Ama biz onlara sadece şunu söyleyebiliriz; daha önce bunu deneyenler oldu. Emine Ülker Tarhan, Aldul Latif Şener gibi… Çok fazla bir sonuca erişemediler. Ama Türkiye’de Demokratik Sol’u özümsemiş, Demokratik Sol Parti’nin ciddi bir mayası var. Gelsinler, katkı sunsunlar, hep beraber gerçek altok ruhunu, heyecanını ve Atatürk’ün çizgisindeki aydınlık Türkiye’yi yaratma fırsatımız var. Bunu el birliğiyle değerlendirebilmemiz için her tür olanağımız ve fırsatımız var.
SORU 5: Sayın Başkan, Mustafa Sarıgül partiniz aday idi. Son seçimlerde o bölgede çok sevilmesine, üstelik CHP’li belediye başkanı da birçok sorun yaşamasına rağmen Sarıgül başarılı olamadı. Bunu neye bağlarsınız?
CEVAP: Sarıgül’e başarılı olamadı demek gerçekten büyük bir haksızlık olur. Elinde hiçbir iktidar gücü olmamasına rağmen gerek genel iktidarın baskısı gerek yerel iktidar dediğimiz bugün CHP üzerinden yapılan bütün baskılara rağmen orada %30 oy almış birisine başarısız demek çok şık olmaz. Sarıgül son derece başarılıdır ve kararlıdır. Yolunda da yürümüştür. Ama mevcut baskılar sonucunda halk elbette bunlardan etkileniyor. Hiçbir kanalda çıkamıyorsunuz. Her türlü karalamalar üzerinizde yürütülüyor. Ama kararlılıkla ve azimle DSP çatısı altında emeğini, ürettiğini, yolunu, yürüdüğünü net bir şekilde görebilmekteyiz.
SORU 6: Sayın Başkan, Mustafa Sarıgül TDH’ni yeniden canlandırıyor. Bu yönde çalışmalar İstanbul örgütüyle başladı. TDH ile yeni bir parti veya ortaklık olabilir mi?
CEVAP: Tabi şimdi, Mustafa Sarıgül DSP’nin belediye başkanı adayı olmakla beraber Türkiye Cumhuriyeti siyasetinde çok köklü bir geçmişe sahip bilgi birikimi olan, siyasi deneyimi olan bir kişiliktir. Elbette partimize katılmadan önce belli hareketleri vardı. Şu an hangi konumdadır, nedir bu kısmını bilemem. Ama şu da bir gerçektir ki DSP biraz önce bahsettiğim Türkiye’nin aydınlık geleceği için birçok toplum katmanlarıyla yol yürümektedir. Bunlardan birisi de Sayın Mustafa Sarıgül’dür. Zaman zaman istişareler, birçok noktayla olduğu gibi kendisiyle de olabilmektedir. Şu an partimizin mecliste ve Türk siyaseti noktasında bulunması gereken noktalar var. Öncelikle partimizi buraya taşımak hedefindeyiz. Sarıgül Değişim Hareketi diye konumlandırmak yerine DSP Şişli Belediye Başkan Adayı keşke seçilseydi. Belediye başkanımız Sayın Sarıgül’le her zaman istişarelerimiz olacaktır. Fikirlerinden muhakkak sonuna kadar faydalanacağız.

SORU 7: Satın Başkan, gelecekle ilgili partinin yeniden doğuşu diyelim. İktidar veya muhalefette yer alabilmesi için bir plan geliştirildi mi?
CEVAP: Bir kere DSP bütün partiler gibi iktidara aday bir partidir. Burda bütün kadrolarımız toplumla yeniden bütünleşme ve Ecevit’le beraber doğan o halk kimliğini taşıyan, halkın içinden, sırtını ne sermayeye ne cemaatlere, ne kökeni belli olmayan noktalara dayamak yerine halka sırtını dayayarak yolunu yürümeye kararlıdır. Bugün ekonomi bitmiş vaziyette. Dış ülkelerle birçok sorunu yaşamaktayız. Eğitimin geleceği meçhul. Sağlıkta bir yığın sıkıntı. Almış başını gitmiş bir hukuksuzluk dayatması her noktada karşı karşıya olduğumuz bir durum. Bütün bunlar olup biterken DSP’nin bunlara sessiz sedasız kalması kimse tarafından beklenemez, beklenmemeli. Kendisini yeni kuşaklara aktarabilme projesini şu anda toplum katmanlarına bütün il ve ilçe örgütlerimize toplumla buluşma çalışmaları devam etmektedir. İlk seçimlerde de ana hedefimiz gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse mecliste gerekli yerimizi alma noktasında her türlü projeyle halkın karşısındayız

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
Reklam