AK Parti'de adaylık başvuruları alınmaya başlandı

- AK Parti Muğla İl Başkanı Mete: - "Partimizde milletvekili aday adaylık süreci başladı. Milletvekili adaylık başvurusu, 24-29 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır"

AK Parti'de adaylık başvuruları alınmaya başlandı
25 Nisan 2018 Çarşamba 17:39

MUĞLA (AA) - AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Cumhurbaşkanı Seçimi ile beraber yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için partilerinin aday başvurusu kabul etmeye başladığını bildirdi.

Başkan Mete, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı istişarelerin ardından sunulan önergeyle TBMM'nin milletvekili seçimlerinin 24 Haziran'da yenilenmesine karar verdiğini hatırlattı.

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin başvuru işlemlerinin İl Başkanlığı’nda oluşturulan milletvekili aday adaylığı başvuru komisyonunca kabul edileceğini söyleyen Mete, 29 Nisan pazar akşamına kadar başvuruların devam edeceğini, aday adaylığı süreci bittikten sonra resmi sürecin işleyeceğini kaydetti.

Başvuru şartları ile ilgili bilgi veren Mete, şöyle konuştu:

"Partimizde milletvekili aday adaylık süreci başladı. Milletvekili adaylık başvurusu, 24-29 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır. Milletvekili adaylık başvurusu bizzat yapılacaktır. Başvuru aidatını yatırmayanların başvurusu işleme konulmayacaktır. Adayın başvuru aidatını yatırdığına dair makbuz sureti başvuru formuna eklenecektir. Başvuruya eklenecek belgeler, arşiv kayıtlı adli sicil belgesi, diploma aslı ve sureti, nüfus cüzdanı sureti, askerlik durum belgesi, başvuru aidatının yatırıldığına dair banka dekontu, 2 vesikalık fotoğraf, adaylık için istifası zorunlu olan kimselerin ilgili mercilere sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisi."

İl Başkanı Mete, milletvekilliği aday adaylığı başvuru ücretlerine ve istifa etmesi gerekenlerle ilgili şunları kaydetti:

"Erkek aday adaylarından 6 bin, kadın ve 18-25 yaş arası genç aday adaylarından 3 bin, engelli aday adaylarından bin lira başvuru aidatı alınacak. Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar en geç 26 Nisan Perşembe günü saat 17.00'ye kadar 2839 sayılı Kanun'un 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmak zorundadır. Kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacaklar da, en geç 26 Nisan Perşembe gününden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 26 Nisan Perşembe günü saat 17.00’ye kadar vermeleri gerekmektedir."

Mete, AK Parti Muğla İl Başkanlığı’na yapılacak milletvekilliği aday adaylığı başvurularının tamamlanmasının ardından başvuruların genel merkeze teslim edileceğini dile getirdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.