Memur enflasyon altında kaldı...

Sivil Memurlar Sendikası İzmir Şube Başkanı İbrahim Gümüş son memur zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Memur enflasyon altında kaldı...
17 Ocak 2021 - 13:12
Reklam
Memurların 2020 ve 2021 yılında alacakları maaş zammının gerçek enflasyon rakamından uzak olduğunu ve oransal yapılan zamanların kamu çalışanları arasındaki maaş farkı makasını dengesiz şekilde açtığını ve memurun son beş yılda enflasyon karşısında ezildiğini söyleyerek alım gücünün düştüğünü belirtti. 

Kamuda çalışan devlet memurlarına 2020 yılında yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam yapılması ile enflasyona yenik düşen memurların, gerek asgari ücrete gerekse taşeron işçilerini kadroya alınarak ikramiye dahil haklarının vermesine karşı olmadıklarını ancak özellikle Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) kadrosunda memurlar başta olmak üzere kamu memuru olarak çalışan ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarında görev alan memurların  maaşlarının  düşük kaldığını, aynı yerde aynı görevi yürüten memurdan sözleşmeli veya taşeron personelin farklı maaş alması sonucu iş barışının zedelendiğini, çalısma huzurunun bozulmasına sebep olduğu gibi bu durumun adaletli olmadığını söyledi. Bu nedenle acilen seyyanen zam yapılmasını veya işçiye verilen ikramiyenin memura da verilmesi gibi  özlük haklarının düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Aynı görevi yürüten ve farklı statülerde bulunan personelin kamu personel alımlarında daha hassas incelenerek alınmasını ve eşit işe eşit ücret prensibinin sağlanması gerektiğini söyleyen Gümüş, 2020 Yılı içerisinde yapılması gereken Kurum Idari Kurullar Toplantısı (KİK) yapılmadığı ve kurum ile aynı masada oturmamaları sonucunda, özellikle TSK Tazminatı, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki (YHS) meslek sahibi personelin Teknik Kadrolara alınması ve iş riski tazminatı v.b. konularında görüşmelerin Covid-19 salgın gerekçesi ile yapılamadığını belirtti ve 1 Nolu Hizmet Sınıfında yetkili olan konfederasyonların etkisiz tavırları sonucunda birkez daha kamu çalışanlarının enfilasyona yenik düşürüldüğünü söyledi.

Bizim devlet memurları olarak beklentilerimizi söylemek gerekirse,  yardımci hizmetler sınıfının tamamen kaldırılması, ek ödeme ve özel hizmet tazminatlarının eşit işe eşit ücret mantığı ile değerlendirerek yeniden belirlenmesini ve mutlaka kamuda çalışanlar ile geniş kapsamlı bir özlük hakları çalışmasının acilen başlatılmasını talep etti. 

Şube Başkanı İbrahim Gümüş, bir sendikacı olarak memur sınıfının tepkisini gördüklerini ve devletimizden yapılacak reformlara memurların  özlük haklarının düzenlenmesinin de eklenmesi gerektiğini belirterek sözlerini bitirdi.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Bülent AYGÜNÜL
  1 ay önce
  Haber ege olarak biz devlet memurlarının dileklerini sendikamız vasıtasıyla ön ayak olmanızdan dolayı teşekkür lerimizi bir borç biliriz ????????????
 • Bülent AYGÜNÜL
  1 ay önce
  Yapılan zam günümüz şartlarında bu enflasyonun altında ezilmiştir seyyanen zam yapılması kaçınılmaz olmuştur bunu görmezden gelmemek şart olöuştur
 • Yhs
  1 ay önce
  Ek göstergesi olmayan tek sınıf yardımcı hizmetler sınıfı görevlerine göre (ths gih sh )kadrolara geçirilmeli...