Kütahya'da “Sıfır Atık Projesi“ tanıtıldı

- Kütahya Valisi Nayir: - "En güzel temizlik kirletmemektir, en iyi tamirat tahrip etmemektir. En güzel tasarruf ise israf etmemektir"

Kütahya'da “Sıfır Atık Projesi“ tanıtıldı
29 Mart 2018 Perşembe 16:09

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Valisi Hamdi Nayir, "En güzel temizlik kirletmemektir, en iyi tamirat tahrip etmemektir. En güzel tasarruf ise israf etmemektir." dedi.

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması ve atıkların kontrol altına alınması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ülke genelinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi", düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla tanıtıldı.

Kütahya’da Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kamu kurum ve kuruluşlarında başlayacak olan projenin yaygınlaştırılması ve hedefine ulaşması için çalışacaklarını söyledi.

Ülke, millet ve kültür olarak bakıldığında, geçmişte bir şeyi sonuna kadar kullanmanın esas olduğunu dile getiren Nayir, şunları kaydetti:

"Aileler mutlaka kendi içerisinde bunu bir amaca yönlendirerek çöpe gidecekleri en aza indirme gayreti içindeydiler. Bizlere düşen görev geleceğimize, çevremize duyduğumuz sorumlulukla israfı azaltma, tasarrufu geliştirme sorumluluğumuzla bunları mutlaka yapmak olacak. Her geçen gün evsel atık sayısında büyük bir artış meydana gelmekte. Bu evsel atıkların bir ayrışıma tabi tutularak global halde çöpe gitmesi yerine kağıdı, camı, plastiği ayrıldığı takdirde ülkemize önemli bir gelir sağlayacak husus olacaktır."

Nayir, projenin aynı zamanda tasarrufa da yönelik olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"En güzel temizlik kirletmemektir, en iyi tamirat tahrip etmemektir. En güzel tasarruf ise israf etmemektir. Bu gibi prensiplerimizden bakarsak bizler bu projeyi de tasarrufun, israf etmemenin bir yolu olarak değerlendirip bize düşen görevi fazlasıyla yapmamız gerektiği inancıyla başlamamız lazım."

Toplantıya, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, ilçe kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcileri katıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.