Helikopterin kaza kırıma uğraması ne demek?

Helikopterlerde en sık görülen kaza sebepleri ve bunlar arasında bulunan kaza kırıma uğraması arızasının detayları merak ediliyor. Peki, Helikopterin kaza kırıma uğraması ne demek? Helikopter kazalarının nedenleri neler?

Reklam
Helikopterin kaza kırıma uğraması ne demek?
05 Mart 2021 - 10:33
Reklam

Helikopterler düşük irtifadan kaynaklı meteorolojik değişimlere ve hava olaylarına karşı daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle helikopterlerin, yüksek gerilim hatları, ağaçlar, binalar ve direkler gibi engellere çarparak kaza-kırıma uğraması riski oldukça fazladır.
 

KAZA-KIRIMA UĞRAMAK NE DEMEK?
 

Kırımı uğramak sözü havacılık terimlerinden biridir. Helikopterin kırıma uğramasının sebepleri farklılık göstermektedir. Helikopter kırıma uğraması, helikopterin tekrar onarılmasına müsaade edecek düzeyde hasar görmesi anlamına geliyor. Bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı hadisedir. Bu tarz olaylarda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybının olması durumunda olay 'kırım' değil 'kaza' şeklinde ifade edilir.

 

KAZA KIRIM EKİBİ NE DEMEK?

Uçak ve helikopter kazalarının nedenini, nasıl geliştiğini, ortaya çıkan hasarı herkes ve her şeyden önce inceleyen ekip. Havacılıkta tüm kazalara ilk müdahale eden, her havacılık biriminde (havaalanı, üs, teknik bakim merkezi) bulunan, yetkili kişilerden oluşan ekiptir. Kaza mahallini ilk inceleyip raporu veren bu birimdir.

HELİKOPTER KAZALARININ NEDENLERİ NELER?

-Operasyonel hatalar yani kullanıma ya da bakım usullerine yönelik hatalar,

-Mekaniksel ya da elektriksel arızalar ve çeşitli dış etkenler

-Motor arızası ve kuyruk rotoru ile ilgili yaşanan sorunlar,

-Olumsuz hava şartları dolayısıyla görüş mesafesinin düşük olması,

-Çok alçak irtifada uçulması ve çeşitli pilotaj hataları gibi sebeplerin helikopter kazalarında önemli rol oynamaktadır


YORUMLAR

  • 0 Yorum