Hak ve batıl mücadelesi bitmez


Abdullah İMAMOĞLU

Abdullah İMAMOĞLU

19 Şubat 2018, 19:50

Hak-batıl mücadelesinin geçmişi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlık var olduğu sürece de mücadele ivmesinden hiçbir şey kaybetmeden devam edecektir. Bu mücadelenin tarafları bellidir; bir tarafta iman edenler diğer tafta ise Allah’ı inkâr edenler/Allah düşmanları… Hak-batıl mücadelesinin tarih boyunca çok yansımaları olmuştur. İbrahim Aleyhis Selam’ın ateşe atılması, Yusuf Aleyhis Selam’ın zindanlara mahkûm edilmesi, peygamberimiz Hz Muhammed’in gerçekleştirmiş olduğu Bedir, Uhud, Hendek savaşları ve Mekke’nin fethi, Hilafet Devleti’nin ta Viyana kapılarına dayanmış olması evet bunların hepsi hak-batıl mücadelesinin tezahürlerindendir. Ve de sadece birkaç tanesidir. Osmanlı Hilafet Devleti’nin kâfir İngilizlerin ve yerli adamlarının eliyle yıkılması da bu mücadelenin bir parçasıdır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in peygamber olarak gönderilmesinin ardından Müslümanların karşılaştığı en büyük felaket kuşkusuz Hilafet Devleti’nin yıkılmasıdır. Hilafet’in yıkılması kâfirleri sevindirirken, Müslümanları hüzne boğdu ve kara günü olarak tarih sayfalarında yerini aldı. 

Yüzyıllardır batının İslam’la bitmeyen savaşı, Hilafet’in kaldırılması ile taçlandırıldı aslında bir nevi... Hilâfet yıkıldığında İngiliz Dışişleri Bakanı Curzon, Hilâfet’in İslam’daki önemini “Bugünden sonra kesinlikle kurulamayacak olan Türkiye’yi şimdi bitirdik... Çünkü İslam ve Hilafet ile temsil edilen gücünü yok ettik” sözleri ile ortaya koymaktadır.

Özelde zamanın İngiltere müstemleke bakanı William Ewart Gladstone, genelde ise İngilizler bütün politik çizgisini/idealini “İslam’ın yok edilmesine” ve Osmanlı Hilafeti’nin parçalanmasına adamıştı. Yıllar yılı bekalarının devamı için İslam beldelerini sömürmüşler,  sömürülerini Müslüman kanından beslenerek gerçekleştirmişlerdir.. . Belki de bu söylediğimizi en iyi Kızılderililere ait olduğuna dair kil-ü kal/söylenti olan şu söz betimler: “Eğer bir nehirde iki balık kavga ediyorsa, bilin ki oradan az önce uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir.”

Her ne kadar dünya siyaset arenasına Amerika’nın dahlinden sonra İngilizler sömürü bağlamında eski gücü kalmadıysa da zihin kodlarında hiçbir değişiklik olmamıştır.  

Nasıl ki zamanında bin bir desiseler tezgâhlayıp 1300 yıllık koca çınarı yıktılar ise şimdi de o çınarın yeniden eskiden olduğu gibi dünya arenasında hayat bulmasını önlemek için ellerinden gelen bütün şerir planlarını hayata geçiriyorlar. Ama nafile… Kerih görücülere rağmen Allah vadini gerçekleştirecek, Rasulullah’ın müjdesi Raşidi Hilafet hayat sahnesine yeniden dönecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.