Okuma yazmayı 53 yaşında öğrendi

- Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşlı bir kadına baktığı için ders saatleri uymayınca istediği saatte Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören Zalha Şıhlı, okuma yazma öğrendi

Okuma yazmayı 53 yaşında öğrendi
25 Nisan 2018 Çarşamba 17:35

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Zalha Şıhlı, 53 yaşında Halk Eğitim Merkezinde okuma yazma öğrendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan "Okuma Yazma Seferberliği" kapsamında Marmaris Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan kurs saatleri yaşlı bir kadına baktığı için kendisine uymayan Şıhlı'ya, istediği saatte eğitim verilerek okuma yazma öğrenmesi sağlandı.

Zalha Şıhlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 kardeşi olduğunu ve maddi imkansızlıklar nedeniyle babasının kendisini okutamadığını anlattı.

"Çocukluğumda okula gitmedim ama okul bahçesinde çok bekledim." diyen Şıhlı, şöyle devam etti:

"Öğretmen beni görsün de çağırsın diye bekledim. Maalesef o zaman bu hayalim gerçekleşmedi. 15 yaşıma geldiğim zaman babama 'neden beni okula göndermedin' diye yakındım. Babam, 'öğretmen odun ve kömür istedi. Veremediğim için gönderemedim' dedi. Babamın geliri yoktu. Bizi zor geçindiriyordu. Ona da kızmadım."

Şıhlı, okuma yazma bilmeyenlere yönelik eğitim seferberliğinden arkadaşı aracılığıyla haberdar olduğunu ve hemen okula gittiğini dile getirdi.

- "O zaman biz sana uyarız"

Eğitim saatlerinin kendisine uymadığını öğrendiğini aktaran Şıhlı, şunları kaydetti:

"Okul, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gitmemi istedi. Müdüre çıktım, 'eğitim saatleriniz bana uymuyor' dedim. O da 'ne iş yapıyorsunuz?' dedi. Marmaris'te yaşlı bir kadına baktığımı söyledim. Müdür Bey de bana 'o zaman biz sana uyarız' dedi. Güler yüzle ders verildi. Okumaya başladım. Oğlum gibi iki üniversite okumak istiyorum. Okumak çok güzel. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Hanımefendi'nin bastırdığı kitapta birinin hayatını okudum, okudukça heyecanlandım. Torunum olursa, ona okuma yazma öğreteceğim. Okuma yazma bilmeyenlere de okuma yazmada yardımcı olacağım."

Emine Erdoğan'a dualar eden Şıhlı, iki çocuğunun eğitimlerine maddi katkı sağlamak için eşiyle çok çalıştıklarını ve oğlunun lisans, kızının ise ön lisans mezunu olduğunu bildirdi.

Marmaris Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan ise Zalha Şıhlı'nın etkileyici hikayesiyle okuma yazma için model olduğunu vurguladı.

Aldoğan, "Zalha'nın hikayesinde okula odun kömür alamadığı için gidememesinin acısı var. Bugün devletimiz, okul kitaplarını sıralara bırakıyor. Nereden nereye geldiğimizin de güzel bir örneği. Hangi saatte nerede eğitim almak isterlerse, zaman ve yer sınırı tanımadan okuma yazma eğitimi veriyoruz. Gerekirse makam odam da emirlerinde." ifadelerini kullandı.

Marmaris Halk Eğitim Müdürü Alpaslan Akalın da Şıhlı'nın gözlerinde okuma yazma ışığını gördüklerini belirterek, "Okumayı yazmayı öğrendi. İlkokul ve açık lise kaydını yaptıracak ve üniversite de okuyacak." dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.