“Çift haneli ihracat artışı büyümeye pozitif katkı sunacak“

- TİM Başkan Vekili Kocasert: - "(Türkiye ekonomisinin büyüme rakamları) 2018'in ilk üç ayında da devam eden güçlü ve çift haneli ihracat artışlarımızın, yıl genelinde de büyümeye pozitif katkı sunacağı kanaatindeyim"

“Çift haneli ihracat artışı büyümeye pozitif katkı sunacak“
29 Mart 2018 Perşembe 16:17

DENİZLİ (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 7,4 büyümesine ilişkin, 2018'in ilk üç ayında da devam eden güçlü ve çift haneli ihracat artışlarının büyümeye pozitif katkı sunacağını bildirdi.

Kocasert, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin yüzde 7,4'lük büyüme verisiyle G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında ise İrlanda'dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke olmayı başardığına işaret eden Kocasert, "2013 yılından bu yana en hızlı yıllık büyümeye imza atan ülkemiz, böylelikle uluslararası kuruluşların neredeyse tamamının tahminlerini de boşa çıkarmış oldu. 2017 yılı geneli için ülkemiz ekonomisinin yüzde 3 bandında büyüyeceği yönünde çeşitli tahminler yapan kuruluşlar, yıl içerisinde bu tahminlerini birkaç kez revize etmek zorunda kalmışlardı. Ancak ülkemiz ekonomisinin uluslararası kuruluşların yeni tahminlerinin de üzerinde bir büyüme performansı sergilediğine şahit olduk." ifadelerini kullandı.

Kocasert, geçen yılın tamamında ulaşılan yüzde 7,4 büyümeyle, sene başında yüzde 4,4 olan ve eylül ayının sonlarında yüzde 5,5 olarak revize edilen Orta Vadeli Program hedefinin de aşılmasının mutluluğunu yaşadıklarının belirterek, şunları kaydetti:

"Güçlü büyüme rakamlarının bir diğer önemli ve sevindirici yanı ise büyümenin 2,3 puanının yatırım ve net ihracat kaleminden gelmiş olması. 2018'in ilk üç ayında da devam eden güçlü ve çift haneli ihracat artışlarımızın, yıl genelinde de büyümeye pozitif katkı sunacağı kanaatindeyim."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.