BionTech aşısı, Türkiye'de bugün ilk kez kullanıldı

Reklam
BionTech aşısı, Türkiye'de bugün ilk kez kullanıldı
02 Nisan 2021 - 11:04
Reklam

BionTech aşısı, Türkiye'de bugün ilk kez kullanıldı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bugüne kadar Türkiye'de Çin aşısı SinoVac kullanılırken, BioNTech aşısı da artık vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Şu ana kadar 2.8 milyon doz getirilen ve ülkemizde belirli hastanelerde kullanılacak Alman aşısının sayısı, Nisan ayında 4.5 milyon doza ulaşacak.

Türkiye'de başarılı şekilde sürdürülem aşı çalışmalarına, BioNTech aşısı da dahil oldu. Bu kapsamda BioNTech aşısı vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Türkiye'ye getirilen ve Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirilen 2,8 milyon doz BioNTech aşısı, tasarlanan özel odalarda eksi 80 derecede saklanıyor.

SEVKİYATLAR DEVAM EDECEK

Sevk edilen aşı sayısı nisanda 4,5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Firmanın üretim kapasitesinin artmasıyla aşının Türkiye'ye getirilme çalışmaları da devam edecek.

BELİRLİ HASTANELERDE UYGULANACAK

Bakan Koca'nın açıklamalarına göre bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlı olacak. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu alabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum