Bilim, Teknoloji HABERLERİ
Güneş enerjisi “yerli“ ve “organik“ olacak
15 Şubat 2018, 11:08 0
Güneş enerjisi “yerli“ ve “organik“ olacak
- Ege Üniversitesinde yerli imkanlarla üretilen organik güneş paneli, çevreci yapısının yanı sıra esnek yüzeylere uygulanabilmesi ile öne çıkıyor - Organik olmayan ve güneş pili hücresi ithal edilen panellere göre maliyeti dörtte bire düşüren yerli panel, amortisman süresini de 3-4 yıldan 3-4 aya düşürüyor - EÜ Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ela: - "A'dan Z'ye üretim teknolojisine hakimiz. Organik güneş panellerinin üretim maliyeti çok düşük olduğu için daha ucuza satılacak. Dolayısıyla tüketici organik güneş panelini almayı tercih edecek"
Yerli enerjide verim arttıracak buluş
14 Şubat 2018, 11:21 0
Yerli enerjide verim arttıracak buluş
- Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yaklaşık yüzde 20 arttıracak malzeme geliştirdi - Çeşitli moleküllerin sentezlenmesiyle elde edilen malzeme, suyun debisi ile sıcaklığını düşüren ve bu nedenle enerji üretimini olumsuz etkileyen kabuklaşmayı azaltıyor - İYTE Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demir: - "Türkiye'nin jeotermalden elektrik üretim kapasitesi günlük 1000 megavat civarında. Yaptığımız inhibitör kabuk miktarını yüzde 20 azaltmakla enerji performansını artırmakta. Bu da yıllık yaklaşık 180 milyon dolarlık bir kazanca tekabül etmekte"
Akıllı telefonlar virajlar hakkında sürücüleri önceden uyaracak
10 Şubat 2018, 11:55 0
Akıllı telefonlar virajlar hakkında sürücüleri önceden uyaracak
- İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde akıllı telefonların sürücüleri virajlardan önceden uyarmasını sağlayacak uygulama geliştirildi
İzmir'de teknoloji üssü kurma çalışmaları
10 Şubat 2018, 10:54 0
İzmir'de teknoloji üssü kurma çalışmaları
- EBSO Başkanı Yorgancılar: "İzmir Teknoloji Üssü kurulması projesi, bizleri çok heyecanlandırdı. Bizim bir üst kademe olan lider ülkeler konumuna yol almamız ancak ve ancak akıl ve bilim ile mümkündür. "
Karadeniz yaylalarında BİP ile iletişim kesilmeyecek
10 Şubat 2018, 09:46 0
Karadeniz yaylalarında BİP ile iletişim kesilmeyecek
-Giresun Çotanak Off Road Kulübü üyeleri yaylalarda gerçekleştirdikleri etkinliklerde Turkcell BİP sayesinde Türkiye'de bir ilk olan çoklu ekran özelliği sayesinde artık 6 kişiyle aynı anda HD kalitesinde görüntülü konuşma imkanını yakalayacak
“Bukalemun kıyafetler“ ortamın rengini alacak
29 Ocak 2018, 14:21 0
“Bukalemun kıyafetler“ ortamın rengini alacak
- PAÜ'de, iletken polimerlerin renk değiştirme özelliğinden yararlanılarak geliştirilen teknik, bulunduğu ortama gören renk alabilen kıyafetlerin tasarımına imkan tanıyacak - PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ak: - "Geliştirilen malzeme askeri kıyafetlerde kullanıldığında ortama göre renk değişiminin sağlanmasıyla çok daha kolay kamufle olunabilecek" - "Bukalemun malzemeler' olarak da adlandırılan bu yöntem, katlanabilir ekranlardan yapay kaslara, süper kapasitörlerden biyomedikal uygulamalara kadar çok sayıda teknolojik uygulamalarda kullanılabilecek"
Dokuz Eylül Üniversitesinde dijital oyun geliştirilecek
24 Ocak 2018, 12:21 0
Dokuz Eylül Üniversitesinde dijital oyun geliştirilecek
- Netmarble Türkiye ile Dokuz Eylül Üniversitesi arasında "Dijital Oyun ve Tasarım Kuluçkası" protokolü imzalandı - Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Çelik: - "Bilişim sektörünün kılcal damarlarını genişletecek projeleri yeni iş modelleriyle geliştirmeye gayret ediyoruz" - "Bu protokolle, mobil oyun yazılımı konusunda yepyeni ve heyecan verici bir başlangıç yapacağız. Üniversitemiz, dijital oyun alanında hem kuluçka merkezi hem de Ar-Ge çalışmalarına destek olacak bir iş ortağı olarak hareket edecek" - Netmarble Türkiye Genel Müdürü Özistek: - "Oyun, desteklenmesi gereken 4 ana sektörden biri. Oyun tek başına Türkiye'nin 2023 bilişim ihracatı hedefini tutturabilir. Çok iyi bir oyunu 1-1,5 senede geliştirip dünya pazarlarıyla buluşturarak tek başına 1 milyar dolar ihracat yapabilirsiniz"
Ege Üniversitesi Teknopark'ı büyüyecek
18 Ocak 2018, 16:50 0
Ege Üniversitesi Teknopark'ı büyüyecek
- EÜ Rektörü Prof. Dr. Budak: - "Akademik potansiyelimizi sanayicilerle daha hareketli bir hale getirerek bu hareketliliğin bir ürüne dönüşmesi anlamında da ikinci teknoparka ihtiyacımız vardı. Küçük bir silikon vadisi olarak nitelendirilecek olan bu bölgeyi kısa sürede hizmete açmayı düşünüyoruz"
Gereksiz antibiyotiğin önüne geçecek çalışma
09 Ocak 2018, 11:10 0
Gereksiz antibiyotiğin önüne geçecek çalışma
- Dünyanın saygın bilim dergilerinden MIT Technology Review tarafından 2015 yılında "tıpta ve biyolojide çığır açan" liderlerden biri olarak seçilen Türk bilim insanı 33 yaşındaki Dr. Naşide Gözde Durmuş, çocukken yaşadığı hastalıktan yola çıkarak başladığı ve hastaya özel antibiyotik kullanımını sağlayacak ilaç tarama testi projesinin laboratuvar testlerinde başarılı sonuç aldı - Bakterilerin antibiyotiğe direncinin belirlenmesini 2-3 günden bir saate indiren Durmuş, böylece hangi antibiyotiğin hasta üzerinde daha etkili olduğunu belirleyerek gereksiz antibiyotik kullanımını önlemeyi, tedaviyi süresini kısaltmayı amaçlıyor - Dr. Durmuş: "Benim çalışmamda bakteri tespit edildikten sonra bir saat içinde hangi antibiyotiğin kullanılması gerektiği belirlenecek"
Darbelerin yol açtığı hasarı azaltan malzeme geliştirdiler
03 Ocak 2018, 11:01 0
Darbelerin yol açtığı hasarı azaltan malzeme geliştirdiler
- Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik yönetimindeki bilimsel ekip, savunmadan inşaata, otomotivden tekstile kadar birçok alanda kullanılabilecek ve darbelerin yol açtığı hasarın etkisini 20 kat azaltacak koruma malzemesi geliştirdi - Prof. Dr. Çelik: - "Bu ürün, kurşun geçirmez yeleklerde, karakol duvarlarında, arabaların yüzeylerinde, inşaat veya otomotiv sektöründe kullanılabilir"